A zöldenergia térnyerése az atipikus foglalkoztatás növekedését hozta

A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége (MMOSZ) év végi értékelését adja közre, amely áttekinti a munkaerő-kölcsönzési piac 2023 és 2024 közötti főbb trendjeit, valamint bepillantást nyújt a 2025-ös évre vonatkozó kilátásokba. Az elemzés rávilágít arra, hogy a munkaerő-kölcsönzés fontos indikátora a gazdasági teljesítőképességnek, hiszen mintegy 200 ezer fő dolgozik ilyen formában Magyarországon.

 

A 2023. 01. hét – 2024. 47. hét adatait feldolgozva 2 éves adatok szemléltetése iparági bontásban:

 

Agrár- és élelmiszeripar

Az agrár- és élelmiszeripar 7,8%-os növekedést mutatott. Az iparág stabil növekedési pályája, a fenntartható technológiák alkalmazása, valamint az exportbővítési törekvések is hozzájárultak ehhez a trendhez.

 

Autó- és feldolgozóipar

Az autóipar 2024-ben 21,6%-os csökkenést tapasztalt, ami elsősorban az energiaválságra, az alapanyaghiányra és a globális ellátási lánc akadozására vezethető vissza. A szektor digitalizációja azonban érdemi távlati lehetőségeket tartogat.

 

Bank, pénzügy és szolgáltató szektorok

Ebben a szektorban 9%-os visszaesés volt megfigyelhető. Az adminisztratív automatizáció, az egyre digitalizáltabb pénzügyi műveletek, valamint az MI/AI használatának elterjedése, csökkentették a munkaerő iránti keresletet.

 

Elektronikai gyártás

Az elektronikai gyártás területén 23%-os visszaesés következett be. Az emelkedő energiaköltségek és az exportpiacok korlátozottsága meghatározóan befolyásolták a szektort. Ahogy azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy 2022/2023 magas vetítési alap, COVID és a home office elterjedése miatt 2020-2022 között a korábbi évekhez képest megduplázódott a forgalom, tehát várható volt némi korrekció.

 

Energia és közmű

Ez a szektor 22%-os növekedést mutatott, ami a zöldenergia-projektek bővülésének és az infrastrukturális beruházásoknak köszönhető.

 

Kereskedelem és logisztika

A kereskedelem területén 14,9%-os növekedés volt tapasztalható, míg a logisztikai szektorban 8%-os csökkenés. Az utóbbi visszaesés oka a nemzetközi ellátási lánc nehezített működése.

 

Egyéb területek

Fenti kategóriákba nem sorolható, cégenként eltérő egyéb területek, mint például a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása, ruhaipari termékek válogatása, takarítás, hulladékgazdálkodás, flottakoordináció, túravezetés, jegypénztári feladatok ellátása, csomagolóanyag gyártó üzemben dolgozó gépkezelői, bicikligyárban operátori tevékenység

25%-os növekedés figyelhető meg, amelyet a regionális fejlesztési programok és az iparági diverzifikáció támogatott.

 

Kitekintés a 2025-ös évre:

 

A következő év során az MMOSZ az alábbi kulcsfontosságú trendekkel számol:

 

Digitalizáció és automatizáció hatása

A gyors technológiai fejlődés átalakítja a munkaerőpiac szerkezetét, növelve a magas szaktudást igénylő pozíciók arányát.

 

Zöld beruházások

A fenntartható gazdaság támogatásával új munkahelyek jöhetnek létre az energia és közmű szektorokban.

 

Munkaerő-mobilitás

Az iparágak közötti átcsoportosítások tovább erősödnek, az ország növekvő munkaerőpiaci rugalmasságának eredményeként.

 

* A gazdaságvédelmi intézkedések adattámogatására a COVID-19 járvány kitörése óta – a versenyszférában dolgozók 10%-át képviselő, 200.000 kölcsönzött munkavállaló több mint kétharmadát foglalkoztató, 22 tagszervezetével több ezer vállalkozással napi kapcsolatban lévő – Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége folyamatosan monitorozta először tíz, majd 2023 januárja óta tizennégy reprezentatív magyar munkaerő-kölcsönző cég létszámadat-változását – ágazati és nemzetiségi bontásban.

 

További információ, sajtókapcsolat: Holub Katalin (+36 20 922 6431)